Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą musi dysponować środkami finansowymi. Nierzadko są one jednak niewystarczające do sfinansowania różnych inwestycji. Konieczne staje się zaciągnięcie kredytu, co jednak wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności. Banki stawiają duże wymagania potencjalnym klientom. W przypadku przedsiębiorców zdolność kredytowa jest oceniana w inny sposób niż u osób fizycznych. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można wziąć kredyt hipoteczny na firmę?

Kredyt hipoteczny a prowadzenie działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy nie zaciągają kredytów wyłącznie w celu przeznaczenia pozyskanych środków na sfinansowanie działalności gospodarczej. Produkty bankowe mogą służyć również do celów prywatnych. Przykładem jest kredyt hipoteczny dla firmy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że prowadzenie działalności gospodarczej może obniżać ogólny scoring kredytowy ze względu na to, że stanowi to dodatkowe obciążenie finansowe. Zwiększone ryzyko biznesowe przyczynia się do obniżenia zdolności kredytowej. Czasem konieczne staje się wpłacenie większego wkładu własnego lub skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych typu ubezpieczenie, aby nie spotkać się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego. Firmy pracujące w sektorze turystycznym, ubezpieczeniowym, transportowym, gastronomicznym i finansowym mają niestety mniejsze szanse na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Z dużymi ograniczeniami muszą borykać się jednoosobowe firmy. Dla banków istotne jest to, aby firma działała na rynku co najmniej przez rok, funkcjonowała w stabilnej branży, osiągała stałe i wysokie dochody oraz nie była obciążona zadłużeniami. Przy wyborze oferty bankowej najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty. Doradca finansowy na podstawie sytuacji przedsiębiorcy, jego potrzeb i możliwości będzie w stanie zaproponować najkorzystniejszą ofertę. Samodzielne przeglądanie propozycji poszczególnych instytucji bankowych jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem. Łatwo też o różne niedopatrzenia, które mogą stać się problematyczne w niedalekiej przyszłości.