Jak poradzić sobie z dłużnikami i nieuczciwymi działaniami? W jaki sposób odzyskać pieniądze, które nam się należą? Skorzystanie z usług firmy windykacyjnej może pomóc w ubieganiu się o swoje należności. Na czym polega proces windykacji?
Czym jest windykacja?
Windykacja to – w uproszczeniu – procesy, które polegają na ubieganiu się o przysługujące danej osobie należności. Wszystko odbywa się według obowiązujących zasad prawnych, więc są to działania całkowicie legalne. Istnieje kilka odmian windykacji, które wdraża się w zależności od danej sytuacji. Nierzadko – kiedy odzyskiwanie świadczeń jest utrudnione i stosowanie podstawowych metod nie przynosi rezultatu – konieczne jest przejście przez wiele etapów procesu, które może zakończyć się w sądzie. Warto pamiętać, że w przypadku ubiegania się o dane świadczenia nie jest się zdanym wyłącznie na siebie. Istnieją firmy, które reprezentują klienta w jego interesach i wykonują za niego mało przyjemne czynności, które mają na celu skłonić dłużnika do uiszczenia danej kwoty.
W procesie windykacji istnieją dwie strony – wierzyciel i dłużnik. Komunikacją między nimi zwykle zajmuje się doświadczony specjalista.
Windykacja niezapłaconych faktur – jak działać?
W świecie biznesu nie brakuje nieuczciwych klientów, którzy nie wywiązują się z warunków umowy lub też zwyczajnie nie płacą za wykonaną usługę. Na szczęście istnieją sposoby na to, by odzyskać swoje pieniądze w sprawny i szybki sposób. Wbrew pozorom, nie musi to być wcale uciążliwe. Zwykle zaczyna się od próby kontaktu z dłużnikiem. Warto zacząć od „upomnienia się” o uregulowanie należności – każdemu może zdarzyć się przeoczyć jakiś dokument lub pomylić daty. Jeśli jednak chęć porozumienia się nie przynosi efektów, dłużnik unika kontaktu i nadal nie płaci, należy podjąć bardziej radykalne kroki.
Jakie są etapy windykacji?
Wiele osób zastanawia się, jak odzyskać pieniądze i jakie są na to metody. W zrozumieniu tego procesu może pomóc klasyfikacja działań windykacyjnych. Istnieją trzy etapy, które składają się z:
- działań ugodowych, które polegają na negocjacjach z dłużnikiem (windykacja polubowna/miękka),
- wniesienia pozwu do sądu, kiedy poprzednie metody nie przynoszą rezultatów (windykacja sądowa/twarda),
- wniesienia wniosku do komornika, które rozpoczyna postępowanie egzekucyjne.
Usługi windykacyjne – skuteczność i spokój dla klienta
Kiedy procesy windykacyjne wkraczają na drogę sądową, trzeba liczyć się z wystąpieniem różnego rodzaju stresujących sytuacji. Na szczęście można je ograniczyć dzięki zatrudnieniu firmy windykacyjnej.
Korzystając z doświadczenia pracowników takiej placówki można w szybki i mało „inwazyjny” sposób odzyskać swoje należności. Warto pamiętać, że najbardziej opłacalne – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym – jest polubowne załatwienie sprawy. Kiedy jednak trafia ona do sądu należy liczyć się z uciszeniem pewnej sumy, którą są koszty prawnika i koszty sądowe. Wykwalifikowani specjaliści z firmy windykacyjnej reprezentują interesy klienta i mogą wnieść o obciążenie finansowe dłużnika – wtedy klient jest częściowo lub całościowo zwolniony z konieczności opłacenia kosztów sądowych.
Windykacja sądowa to przede wszystkim opłata stosunkowa, czyli 5% wartości przedmiotu sporu. Koszty windykacji różnią się w zależności od charakteru postępowania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku powołania opinii biegłego kwota może się zwiększyć.