Wszystkim poszkodowanym zależy na tym, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie powypadkowe. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe dokładają starań do tego, aby wypłacić jak najniższą kwotę lub całkowicie odrzucić wniosek o zadośćuczynienie finansowe. Zaniżone odszkodowania komunikacyjne to niestety częste praktyki ubezpieczycieli. Stosują oni rozmaite sztuczki, aby tylko jak najmniej stracić i jak najwięcej zarobić na swoich klientach. Warto zastanowić się nad tym, jak uzyskać najwyższe odszkodowanie, aby zminimalizować poniesione straty.

Obszerna dokumentacja to podstawa

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie skłonne do wypłacenia odszkodowania powypadkowego, jeśli nie przedstawi się wystarczających dowodów. Trzeba wszystko mieć na piśmie, czyli jak najlepiej uargumentować prawo do otrzymania wysokiego odszkodowania. Wymaga to wiedzy, znajomości prawa, bo proces likwidacji szkody jest czasochłonny i skomplikowany. Należy przedstawić ubezpieczycielowi jak najwięcej dowodów, nie można z tym zwlekać. Powinno się zacząć gromadzić dokumentację już w dniu szkody. W przypadku kolizji znaczenie ma ustalenie winy, zdobycie oświadczenia o zdarzeniu drogowym z szczegółowo opisanymi okolicznościami i wskazaniem uczestników/świadków. Wyraźnie musi być zaznaczone, kto jest sprawcą i poszkodowanym. Oświadczenie podpisują obie strony, czyli kierowcy pojazdów uczestniczących w kolizji. Nierzadko konieczne jest ustalenie winnego przez policję. Zaleca się jak najdokładniejsze naszkicowanie przebiegu zdarzenia i sfotografowanie uszkodzonego auta. W przypadku wypadku z rannymi policja sporządza dokumentację z miejsca zdarzenia. Będzie ona kluczowa dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co ma znaczenie podczas ubiegania się o wypłacenie wysokiego odszkodowania?

Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Należy to zrobić niezwłocznie po otrzymaniu zaświadczenia o winie/notatki sporządzonej przez policję. Poszkodowany musi złożyć wniosek o wypłacenie odszkodowania w firmie ubezpieczeniowej sprawcy wypadku/kolizji. Im szybciej to zrobi, tym większe ma szanse na szybkie zlikwidowanie szkody. Zwlekanie z tym to niestety prosta droga do tego, aby towarzystwo ubezpieczeniowe oskarżyła o celowe zwiększenie rozmiaru powstałej szkody przez poszkodowanego. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokonanie zgłoszenia telefonicznie już z miejsca kolizji albo na spokojnie w domu, przez internet. Wszystkie dokumenty dołącza się do e-wniosku w formie załączników.

Można przyspieszyć cały proces, jeśli skorzysta się z bezpośredniej likwidacji szkody. Umożliwia to wypłacenie odszkodowania przez ubezpieczyciela osoby poszkodowanej, który potem zajmie się we własnym zakresie odzyskaniem poniesionych kosztów. Pozwala to zredukować formalności do minimum. W celu odzyskania należnego odszkodowania należy zestawić korzyści utracone na skutek kolizji lub wypadku z propozycją firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Jeśli proponowane odszkodowanie nie spełnia oczekiwań poszkodowanego, to ma on prawo do złożenia reklamacji. Zawsze można też skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy służą pomocą prawną lub zgłosić się do rzecznika finansowego. Na rynku działają też stowarzyszenia pomagające poszkodowanym.